põranda õlitamine

Tapeedil.com


info@tapeedil.com

 VANA MAJA

KÜSIMUSED & VASTUSEDKuidas  õlitada ja hooldada laudpõrandat?

Õliga ei saa katta ega varjata pinna konarusi nagu see on võimalik värvi või laki puhul. Enne õlitamist tuleb laudpõrand lihvida peene liivapaberiga ja seejärel lihvimistolmust hoolega puhastada. Kasutatakse linaõli ja see peab saama tungida puidu pooridesse.


Laudadevahelised praod peavad olema minimaalsed. Linaõli teatavasti ei kuiva, vaid oksüdeerub õhuhapniku toimel ja selle protsessi käigus tekib kuumus, mis võib materjalid süüdata. Suurtesse pragudesse valgunud õli oksüdeerumisel võib seal olev tolm või koguni puit süttida. Suured praod tuleb täita näiteks lihvimistolmu ja puiduliimi seguga. Süttimisohu tõttu ei tohi ka linaõliseid kaltse või pabereid jätta hunnikusse vedelema. Need tuleb laotada kuivama, hoida kaanega suletud nõus või vees või pärast kasutamist kohe ära põletada.


Immutamiseks kasutatakse toorest linaõli, sest selle molekulid on väikesed ja ei ole üksteise küljes kinni. Mingit lahustit ei ole vaja. Pintseldatakse soojendatud õliga (ca 130-150 kraadi) ja töödeldakse tugevalt puidu sisse. Kasutatakse ümarat pintslit. Õli jahtudes molekulid ühinevad ja suurenevad ning sulevad puidu poorid. Õlil lastakse taheneda ca 30 minutit ja seejärel pühitakse kaltsuga puidu pind kuivaks. Vastasel korral jääb puidu pinnal olev paks õlikord pikaks ajaks kleepuvaks ja kuivab lõpuks kortsuliseks.


Toore linaõliga immutatud põrandat on soovitav keedetud linaõliga (värnitsaga) üle võõbata. Selle molekulid on suuremad ja moodustavad toorele linaõlile kaitsekihi. Ka see õlikord tuleb hästi tugevalt pinnale töödelda ja pärast tahenemist kuivaks pühkida. Seejärel lastakse põrandal vähemalt 24 tundi kuivada ja poleeritakse siis riide või jäiga pintsliga. Pärast seda õlitatakse-kuivatatakse-poleeritakse veelkord. Pind peaks olema kuiv juba järgmisel päeval, kuid kivistumiseks (oksüdeerumiseks) kulub vähemalt üks nädal.


Olenevalt põranda kasutamisest ja kulutamisest, peaks õlitama 1-3 korda aastas. Õlitatud põranda eeliseks on, et kui käigukohad hakkavad kuluma, siis ei pea tervet põrandat uuesti õlitama, vaid piisab kulunud kohtade töötlemisest.


Õlitatud põrandaid hooldatakse nagu tavaliselt: pühitakse tolmu, 1-2 korda nädalas võib märja lapiga üle käia, kuid põrandale ei tohi jääda vaba vett. Juhuslikud plekid tuleb viivitamatult lahjas seebivees niisutatud riidetükiga ära pesta. Vana pleki eemaldamine võib õnnestuda peene liivapaberiga nühkides ja seejärel koht õlitatakse.


Puit on suhteliselt pehme materjal ja kingakontsad ning mööbel võivad põrandat kahjustada. Kasuta sisejalanõusid ja mööbli jalgade all vildist kaitseid.

Õlitamise ajal peab ruum olema hästi ventileeritud ja pea meeles, et õlised kaltsud võivad ise süttida!


Õlitamine teeb puidu tumedamaks ja toob vigastused selgemalt esile. Mida rohkem õlitada, seda tumedamaks põrand muutub.